Blog

Rainwater Alkali Su Arıtma Sistemleri Makaleleri

Suyun Hayatımızdaki Önemi

Suyun Hayatımızdaki Önemi

“Su”, insan vücudunun üçte ikisini oluşturur ve insan su olmadan sadece birkaç gün yaşayabilir. Yaklaşık olarak insan beyninin % 80’i, kanının % 82’si, akciğerlerinin % 90'ı sudur. Vücudumuzun su kaynağında sadece % 2'lik bir düşüş vücudumuzda dehidrasyona yol açabilmektedir.

Bu sebeptendir ki su, insan vücudunun mekaniği için çok önemlidir. Bütün anatomi ve fizyolojimizi oluşturan tüm hücre ve organ fonksiyonları suya bağlıdır. Yani, su olmadan vücudumuz hayati fonksiyonlarını gerçekleştiremez.

Suyun Hayatımızdaki Önemini Gösteren 6 Sebep

1.Su, Vücudun Sıvı Dengesini Sürdürmeye Yardımcı Olur:Vücudumuzun yaklaşık olarak % 70’i sudan oluşur. Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı 2500-2600 ml kadardır. Suyun vücuda alımı ve atılımı bir denge içinde oluşur. Vücutta normal sıvı hacminin korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda hastalıklar ortaya çıkar. Vücudumuzdaki sıvının işlevleri arasında sindirim, emilim, dolaşım, ağızda tükürük salınımı , besin maddelerinin taşınması ve vücut sıcaklığının korunması yer alır. Vücudumuzun sıvı dengesini kaybetmemek için su içmek oldukça önemlidir.

2. Su, Kalori Kaybına Yardımcı Olur: Bol su tüketimi metabolizmayı çalıştırarak günlük harcanan kalorinin artmasını sağlar. Her öğünden önce bir bardak su içmek masadan daha az kalori alarak kalkmanıza yardımcı olur. Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır. Her gün ortalama bir buçuk litre su içmek günde 200 kalori daha az tüketmeye yardımcı oluyor.

3. Su, Kasların Çalışmasına Yardımcı Olur: Sıvı ve elektrolit dengesini koruyamayan hücreler büzülür ve bu da kas yorulmasına neden olabilir. Araştırmacılar, "Kas hücrelerinde yeterli sıvı bulunmadığı zamanlarda kaslar iyiçalışmazlar ve insan performansını da düşürebilir." diyor.

Egzersiz yaparken vücuda yeterli miktarda su almak önemlidir. Fizikselaktivite öncesinde ve sırasında mutlaka su için. İnsanların egzersizden yaklaşık iki saat önce su içmeleri önerilmektedir. İnsanlar egzersiz sırasında, terleme yoluyla kaybettikleri suların yerine tekrardan su takviyesi yapmaları yani egzersiz esnasında düzenli aralıklarla su içmelerigerekir.

4.Su, Cildin İyi Görünmesini Sağlar: Cildiniz bol miktarda su içerir ve aşırı sıvı kaybını önlemek için koruyucu bir bariyer görevi görür.Cildin esnekliğini ve canlılığını oluşturan, cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan tek unsur sudur.

5. Su Böbreklerin Düzenli Çalışmasına Yardımcı Olur: Vücut sıvıları, atık ürünlerin hücrelere girip çıkmasını sağlar. Vücudun ana toksini, idrarda atılmak üzere böbreklerden geçebilen, suda çözünebilen bir atık olan kan üresi azotudur. Böbreklerin, sıvı alımı yeterli olduğu sürece vücut toksinlerden arındırılıp temizlenir. Yeterli su içilmeye başlanıldığında idrar serbestçe akar, idrar hafif renkte olur ve koku içermez. Vücuda yeterli su alınmadığında, idrar rengi koyulaşır ve idrar koku yapar.

6. Su Kayganlaştırıcı Özellik Gösterir:Su, sindirimde ve neredeyse diğer tüm vücut süreçlerinde bir yağlayıcı görev görür. Tükürüğümüzdeki su; çiğneme ve yutmayı kolaylaştırır, böylece yiyeceklerin yutaktan kolayca kaymasını sağlar.

Suyun hayatımızdaki önemini başlıca bu maddelerle vurgularken aslında suyun hayatımızda oldukça fazla önemi ve yeri olduğunu görmüş oluyoruz. Sağlıklı hayatın sırrı su içmekle başlar!

 

 

Sitede Ara

7/24 Kesintisiz Hizmet

7/24 Kesintisiz Hizmet

Her türlü teknik sorun ve taleplerinize tek bir numarayla "444 04 20" Rainwater iDrink Müşteri Hizmetlerinden 7/24 kesintisiz ulaşım imkanı. 

Kartuş değişimi, teknik arıza gibi taleplere 5 saat içinde yerinde çözüm ve Sigorta Desteği

İster Dönüştürün İster Değiştirin

İster Dönüştürün İster Değiştirin

"Eski Sebilinizi İsterseniz Dönüştürelim İsterseniz Yenisini Verelim"

Markası, modeli ne olursa olsun mevcut sebilinizi Rainwater iDrink Arıtma Sistemine bağlayabilir ya da farklı ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek yeni sebil teknolojilerini kullanımına sunabiliriniz.

İletişime Geçin
Eylem Çağrısı Logo

Bayilik / Teknik Servis / Çözüm Ortaklığı

Türkiye'nin Alkali Su'da 1 Numaralı Sistemi için Bayimiz, Teknik Servisimiz veya Çözüm Ortağımız olmak isterseniz, sizleri bekliyoruz.

10 Yıl Garanti (2+8)

10 Yıl Garanti (2+8)

En İyi Fiyat + Orjinal Yedek Parça Garantisi

En İyi Fiyat + Orjinal Yedek Parça Garantisi

Maksimum 3 Saatte Servis Desteği, Geçici Cihaz Temini

Maksimum 3 Saatte Servis Desteği, Geçici Cihaz Temini

Koşulsuz 100 Gün İade Garantisi

Koşulsuz 100 Gün İade Garantisi

24 Saat Call Center Desteği

24 Saat Call Center Desteği

Su Basma Riskine Karşı 10 Yıl Sigorta

Su Basma Riskine Karşı 10 Yıl Sigorta

Ücretsiz Danışma Hattı

0850 221 2 444

Müşteri Hizmetleri

444 0 220

Online İletişim

E-Bülten

Hizmetlerimiz ve kampanyalarımız hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için E-Bülten'imize abone olun